Umut: Mide Kanseri Tedavisinde Hasta Yatağının Önemi

Mide Kanseri Tedavisinde Hasta Yatağının Önemi

10 Апр 2020 в 03:08pm

Mide kanseri en sık rastlanan kanser hastalıklarından birisidir. Dünyada kanser sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Ülkemizde de her yıl pek çok kişi bu hastalığa yakalanıyor. Bu kanser türünün en önemli nedeni küçük yaşlardan itibaren düzensiz ve sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olmak. Bununla birlikte çok fazla sigara ve alkol tüketmek de mide kanserine yol açabilir.


HastaYatağı


Mide Kanseri Nasıl Başlar?


Mide kanseri midenin herhangi bir yerinde başlayabilir. Ama daha sonradan yayılması da çok görülür. Bu kanser lenf bezlerine, karaciğere ve de akciğerlere sıçrayabilir. İlk olarak midenin mukoza denilen bölgesinde kötü huylu tümörlerin oluşması gerçekleşir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Her yıl dünyada yaklaşık olarak 800 bin kişi bu hatalığa yakalanır. Kadınlardan çok erkeklere rastlanan bu kanser düzenli doktor kontrolü ve de düzenli beslenmeyle üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır. Özellikle erken teşhis hastalığın tamamen iyileşmesinde büyük bir rol oynar.


Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Mide rahatsızlıklarının en önemli göstergesi sürekli bir geğirme ve gaz sorunudur. Yani sindirim sorunudur. Asitli yiyeceklerden rahatsız olma ve mide asidinin sürekli yüksek olması herkesin karşılaştığı bir problemdir. Kanser belirtisi olmayabilir. Ama bazen kanserin göstergelerinden birisidir. Fazla yemek yemeden çok tok hissetmek ve de hızlı bir şekilde kilo kaybı da mide kanseri belirtisi olabilir. Mide kanaması da mide kanseri belirtilerinden birisidir. Sürekli tekrarlanması kansızlığa ve aşırı derecede solgun görünmeye yol açar. Sürekli kan pıhtısı sorunu olanlar da mide kanseri olabilir. Yemek yerken zorluk çekme, mide bulantısı ve de kusma da mide kanseri belirtileri arasında. Eğer kanser çok ilerlemişse dışkınızda kan görünebilir. Aşırı kilo kaybı ve çok iştahsız olma da ilerlemiş mide kanseri belirtileridir.


Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sindirim sistemine dair düzenli bir muayene yaptırmak hemen herkesin yapması gereken bir şeydir. Bu sayede kanser erken bir evrede teşhis edilebilir. Bu da iyileşme imkânını çok arttırır. Erken ya da geç bir evrede tedavinin temel amacı midede oluşan tümörün alınmasıdır. Eğer tümörün boyutu küçükse küçük bir parça büyükse midenin yarısı ya da tamamı alınabilir. Midemizin tümü alınsa bile cerrahi bir müdahaleyle bağırsaklarımızdan bir mide yapılarak hayatımıza devam etmemiz mümkündür. Önemli olan fazla yayılmış olmayan tümörden kurtulmaktır. 


Mide Kanseri İyileşme Süreci Nasıldır?


Mide kanseri tedavisinde de diğer kanser tedavilerinde olduğu gibi, kemoterapi, sıcak kemoterapi ya da ışın tedavisi süreci geçirilebilir. Önemli olan bu süreçte hastanın kendisini iyi hissetmesidir. Çünkü tümörün boyutları ve yayılma oranıyla ilgili olarak tedavi süreci uzayabilir. Böyle bir süreçte hastanın konforu ve ona bakanların rahatı için bir hasta yatağı satın alınabilir. Hasta yatakları bazen ya da düzenli olarak yatmak zorunda kalan hastaların daha rahat etmesini sağlar. Bu yatakların yerleştirildiği hasta karyolası otomatik bir sisteme sahiptir. İstendiği zaman uzaktan kumanda ile baş ya da ayak kısmı kaldırılabilir. Böylece hastaya yemek yedirmek daha kolay hale gelir. Hasta istediği zaman ayaklarını kaldırıp daha konforlu hissedebilir.


Hasta Yatağı Satın Almak


Hasta yatakları motorlu olanlar, asansörlü olanlar ve havalı yataklar gibi farklı çeşitlere sahiptir. Ayrıca ahşap kaplama ve daha dekoratif görünenler de vardır. Havalı yataklar ise daha uzun süre yatmak zorunda olanlar için bası yaraları denen cilt zedelenmelerinin önüne geçer. Hastanın ihtiyaçlarına göre bir model seçilebilir. Hasta yatağı fiyatları da yatağın özelliklerine göre değişir. Ama bazen hastalara ve yakınlarına satın almak zor gelebilir. Hastanın iyileşme sürecine göre hasta yatağı kiralama yöntemine de başvurulabilir. Hasta yatakları hastanın ne kadar süre yatacağına bağlı olarak belirli bir süre için kiralanabilir.


Hasta Yatağı Seçimi ve Kiralama


Mide kanseri ya da başka bir rahatsızlığı olan hastalar için bir hasta yatağı seçmek zorunda iseniz bu konuda hizmet veren güvenilir bir firmaya başvurabilirsiniz. Size nasıl bir yatağa ihtiyacınız olduğu konusunda yardım edebilecek ve de yataklar konusunda bilgi verebilecek bir firmayla görüşebilirseniz sıfır ya da ikinci el hasta yatakları fiyatları konusunda da kesin bir bilgi edinebilirsiniz.


Yararlanılan Kaynaklar:  1. Emek Hasta Yatakları

  2. Radikal Medikal Hasta Yatağı Hizmetleri

  3. Witra Havalı Yatak Sistemleri
Поделиться

Добавить комментарий

Гость не имеет права для Добавлять комментарии в блогах. Пожалуйста, войдите на сайт.

Рейтинг

Ваша оценка: 0
Общий: 0 (0 голосов)